کل مطالب سایت
همین الان کمک کنید

بیوگرافی الیزابت تیلور


الیزابت تیلور یا گاه الیزابت تایلور (به انگلیسی: Elizabeth Taylor) (زاده ۲۷ فوریه ۱۹۳۲) بازیگر سرشناس آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار است.
از مشهورترین بازیگران انگلیسی-آمریکایی سینمای هالیوود است. وی در بسیاری از ماندگارترین و مشهورترین فیلمهای کلاسیک سینمای آمریکا که بعدها به «دوران طلایی هالیوود» مشهور شد به ایفای نقش پرداخته‌است.
الیزابت تایلور در طول دوران بازیگری خود دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار سینمای آمریکا شد. – از ویکی پدیا

تولد : الیزابت رزموند تیلور ۲۷ فوریه ۱۹۳۲ لندن ، انگلستان

همسران و فرزندان :

- کنراد هیلتون جونیور پسر مالک هتل های زنجیره ای هیلتون ( ۱۹۵۱-۱۹۵۰ جدا شدند )

- مایکل والدینگ بازیگر ( ۱۹۵۷-۱۹۵۲ جدا شدند ) دو پسر به نام های کریستوفر و مایکل جونیور

- مایکل تاد تهیه کننده ( ۱۹۵۸ تا وقت مرگ تاد بر اثر سقوط هواپیمای خصوصی اش در ۱۹۵۸ ) دختری به نام لیز

- ادی فیشر ، ترانه خوان ، بازیگر( ۱۹۶۴-۱۹۵۹ جدا شدند )

- ریچارد برتون بازیگر ( ۱۹۷۴-۱۹۶۴ و از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۶ دو بار عقد ازدواج بستند و هر دو بار جدا شدند ) دختری به نام ماریا

- جان وارنر سناتور ( ۱۹۸۲-۱۹۷۶ جدا شدند )

- لری فورتنسکی ( ۱۹۹۶-۱۹۹۱ جدا شدند )

الیزابت تیلور و ریچارد برتون

جوایز اسکار:

* برنده جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن به خاطر باترفیلد ۸ در سال ۱۹۶۰و چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد ؟ ۱۹۶۶

* نامزد جوایز اسکار به خاطر منطقه رینتری ۱۹۵۷ ، گربه روی شیروانی داغ ۱۹۵۸ ، ناگهان تابستان گذشته ۱۹۵۹

* جایزه بشر دوستانه ی جین هرشولت در سال ۱۹۹۳

بعید است بدانید :

* وی چشمانی به رنگ بنفش دارد .

* در اوایل دهه ۱۹۶۰ الیزابت تیلور گران ترین ستاره ی زن سینمای دنیا بود و دستمزدی بالای یک میلیون دلار برای فیلم کلئوپاترا دریافت کرد .

* وقتی فاش شد که به جای بت دیویس قرار است الیزابت تیلور در چه کسی از ویرجینیا وولف می ترسد ؟ را بازی کند طرفداران نمایشنامه پرقدرت ادوارد آلبی نگران شدند مبادا تیلور ، نقش را به چیزکی پرزرق و برق و پوک تبدیل نماید .

ولی محصول نهایی ثابت کرد که نگرانی دوستان بی مورد بوده : تیلور خودش را چاق کرده و با آرایش و سر و وضعی ژولیده ، در نقش زن زبان دراز یک استاد دانشگاه ، حتی موهایش را وزوزی و جوگندمی کرد .

* تا سال ۱۹۹۶ تصویر او به تنهایی ۱۴ بار روی جلد مجله Peaple چاپ شد که بعد از پرنس دایانا یک رکورد است .

* چند تا از گران قیمت ترین و باشکوه ترین جواهرات دنیا را دارد از جمله Krupp Diamond 33 قیراتی ، سنجاق سینه Duchess of Windsor، زمردهای سبز Grand Duchess of Russi و مروارید Laperegina که توسط ریچارد برتون به عنوان هدیه والنتاین به او داده شد و جواهر معروف Diamond Burton – Cartier 69 قیراتی که برتون در سال ۱۹۶۹ به او داد . ( این جواهر معروف پس از آن Diamond Burton- Taylor نامگذاری شد . )

* یک کتاب برای بچه ها می نویسد و نقاشی می کند

بیوگرافی و فیلم شناسی الیزابت تیلور

الیزابت تیلور بازیگر انگلیسی در لندن ( ۱۹۳۲ ) چشم به جهان گشود او از زمانی که توانست راه برود به آموختن باله پرداخت و در سه سالگی به همراه دیگر همکلاسی هایش به اجرای برنامه در جلو خانواده سلطنتی پرداخت .

در ۱۹۳۹ به آمریکا بازگشت و در لس آنجلس ساکن شد و پدرش در هتل بورلی هیلز یک گالری هنری تاسیس کرد چهره الیزابت ده ساله خیلی زود مورد توجه گروه های فیلم سازی واقع شد و با بازی در فیلم « اینجا هر دقیقه کسی متولد می شود ۱۹۴۲ » وارد سینما شد . در همان سال قراردادی ۱۸ ساله با استودیوی متروگلدوین مایر امضا کرد که او را ملزم کرد تا اوایل دهه ۶۰ فقط به بازی در فیلم های این شرکت بپردازد .وی در طول دهه ۴۰ از حد یک دختر بچه فراتر رفت و به صورت یکی از ستاره های این شرکت و هالیوود در آمد و در دهه های بعد به یکی از مشهورترین و پرسروصداترین ستاره های زن سینمای جهان بدل شد .

او پس از بازی در فیلم پدرعروس ( ۱۹۵۰ وینسنت مینه لی ) توجه منتقدین را به سوی خود جلب کرد و مکانی در آفتاب ( ۱۹۵۱ جورج استیوس ) گواه آشکاری از استعداد بازیگری او بود .

استیونس که در یکی دیگر از آثار خود به نام غول از تیلور بازی گرفت ، به او امکان داد تا وجه حسی هنر خود را نیز به نمایش بگذارد .

نیمه ی سال های ۵۰ تا اوایل ۶۰ دوران شکوفایی و هنرنمایی الیزابت تیلور است . در این فیلم او با راک هودسن و جیمز دین همبازی بود .

طی این مدت او چهره های متفاوتی از زن – معمولا زنان با مشکلات روانی – به نمایش می گذار . او در فیلم گربه روی شیروانی داغ ( ۱۹۵۸ ریچارد بروکس ) براساس نمایشنامه تنسی ویلیامز نقش زنی به نام مگی را بازی می کند که رفتار شوهر بدخلق و خودخواهش مشکلات احساسی و جنسی در او به و جود آورده است .

این مشکلات و درگیری ها در فیلم های منطقه رینتری و ناگهان تابستان گذشته ( نمایشنامه تنسی ویلیامز ۱۹۵۹ به کارگردانی جوزف ال منکه ویچ ) که به خاطر هر دو آنها کاندیدای جایزه اسکار شد – او را تا سرحد جنون بردند .

وی در سال ۱۹۶۳ به اتفاق هنرپیشه انگلیسی دیگری به نام ریچارد برتون در فیلم پرزرق و برق و باشکوه کلئوپاترا حضور یافت . که در طول تولید این فیلم عامه مردم به شدت به دنبال خبرها و مسائل مربوط به دو بازیگر اصلی فیلم الیزابت تیلور و ریچارد برتون بودند که در اوج دلدادگیشان بودند .

از کوران همین فیلم او با ریچارد برتون ازدواج کرد که به اتفاق وی در یک سری از محصولات کمپانی های مختلف شرکت کردند از جمله « چه کسی از ویرجینا وولف می ترسد ؟ » به سال ۱۹۶۶ که جایزه ی اسکاری را برای بار دوم برای وی به ارمغان آورد ( پیش از این الیزابت تیلور برای فیلم باترفیلد ۸ درسال ۱۹۶۰ برنده جایزه اسکار شده بود ) .

ولی برخی از فیلم هایی که برای تامین زندگی پرخرج شان بازی کردند آن قدر بد و پیش پا افتاده بود که به اعتبار هر دو – به خصوص تیلور – به عنوان یک « ستاره گیشه » ضربه زدند .

وی در سال های اخیر به خاطر کمبود نقش های سینمایی و افول ستاره گی اش به بازی در تئاتر و تلویزیون روی آورد . و در نمایش موفق روباهان کوچک لیلین هلمن در برادوی بازی کرد و بعد در زندگی های خصوصی اثر نوئل کاورد در مقابل ریچارد برتون .

الیزابت تایلور در سن ۶۵ سالگی در پی ابتلا به یک سرطان بدخیم راهی بیمارستان و تحت سخت ترین عمل های جراحی قرار گرفت . و بهبودی نسبی یافت . وی با وجود مشکلات فراوان جسمی ، قوه ی طنز و شوخی و اعتماد به نفس اش او را هنوز باقی نگه داشته است .

ولی با این وجود هنوز هم توجه مردم بیشتر متوجه افسانه الیزابت تیلور است تا تیلور بازیگر . او در واقع نمونه تمام عیار یک « ستاره سینما » و نقطه توجه نسل هایی است که به دنبال هم از راه می رسند .

الیزابت تیلور یا گاه الیزابت تایلور (به انگلیسی: Elizabeth Taylor) (زاده ۲۷ فوریه ۱۹۳۲) بازیگر سرشناس آمریکایی و برنده دو جایزه اسکار است.از مشهورترین بازیگران انگلیسی-آمریکایی سینمای هالیوود است. وی در بسیاری از ماندگارترین و مشهورترین فیلمهای کلاسیک سینمای آمریکا که بعدها به «دوران طلایی هالیوود» مشهور شد به ایفای نقش پرداخته‌است.الیزابت تایلور در طول دوران بازیگری خود دو بار موفق به دریافت جایزه اسکار سینمای آمریکا شد. – از ویکی پدیا

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/00000000000.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/54545454544.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/545456465.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/54545455.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/7878787.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/4545454.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/997545.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/454545.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/47575.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/45454.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/02154.jpg

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/uc_1803.gif

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/uc_1794.gif

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/uc_1788.gif

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/uc_1743.gif

http://www.nosh.ir/wp-content/uploads/2013/08/uc_1424.gif

۷پاسخ به “بیوگرافی الیزابت تیلور”